Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Cum sa-mi fac server acasa

Incepator Avatarul lui Dj Vasile
    Data înscrierii
    Aug 2011
    Posturi
    1

Cum sa-mi fac server acasa

Cine poate sa ma indrume si pe mine? Am un netbook care nu il folosesc si as dori sa-l fac server .
    Manelele ie viata mea !

Incepator Avatarul lui Baieti Buni
    Data înscrierii
    Aug 2011
    Posturi
    26
    Am incercat si eu cu server acasa, din pacate nu am reusit ca nu stiu linux deloc.

Administrator Avatarul lui Anturaju93
    Data înscrierii
    Aug 2011
    Locație
    Bacau
    Posturi
    694
    Ai de munca pentru un server acasa, mai ales ca trebuie sa stii cate ceva despre linux.
    In primul rand trebuie sa instalezi linux pe acel netbook, iti recomand Cent OS.
    Apoi ca panou de Administrare iti recomand Webmin.
    Folosind Webmin instalezi apache http server, php, mysql, DNS server BIND, mail server Davecot pentru IMAP si POP3, Postfix Mail server, Procmail Mail Filter, SpamAssasin, server FTP proFTPD cu care o sa ai ceva bataie de cap pentru ca Webmin nu-l mai poate instala singur.
    Instaleaza astea ce ti-am spus si apoi revino pentru detalii.

Membru Avatarul lui Cojo
    Data înscrierii
    Aug 2011
    Posturi
    65
    As incerca si eu sa vad daca imi iese.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2012
    Posturi
    70
    Poti sa iti faci foarte usor sa gazduiesti un website, dar nimic mai mult!
    Xamp, wamp una din ele iti alegi, intalezi (youtube te ajuta mereu cu tutoriale), dupa care instalezi scriptul!
    SI siteul tau are un server dedicat, care in functie de conexiunea la internet poate suporta un numar divers de vizitatori online!
    Sport la treaba!

Membru
    Data înscrierii
    Aug 2011
    Posturi
    58
    La cat de ieftina e gazduirea acum, nu se merita.

Data înscrierii
    Aug 2011
    Locație
    Bacau
    Posturi
    694
    Merita numai daca aveti un site complex, un site de file hosting, videosharing, etc., iar daca acasa aveti un server bun, conexiune buna la internet, si desigur daca va descurcati in linux, php, BIND, apache, perl si ce mai e nevoie pentru acel site sa functioneze corect.

Membru
    Data înscrierii
    Jan 2012
    Posturi
    70
    @anturajul
    Este ok sa iti faci server si pe windows, bineinteles este mult mai predispus atacurilor gen Ddos, dar... este mult mai usor de confirgurat si de lucrat pe el.
    Insa daca ai un calculator/dextop cu o configuratie bunicita, un procesor macar de 1.6ghz, 2gb ram si ceva spatiu pe el (in functie de cat ai nevoie) un file hosting ar merge de minune! - doar daca conexiunea la internet este una de mare viteza, cu o conexiune obisnuita nu prea are sens sa iti faci server de acasa, mai mult manci curent, tinand non-stop aprins + ca, calitatea hostingului nu v-a fi aceeasi ca cea de la o firma specializata cu un datacenter ingrijit!

Data înscrierii
    Aug 2011
    Locație
    Bacau
    Posturi
    694

Post Mic tutorial pentru server acasa cu linux CentOS

Ca sa lamuresc pe multa lume (sau sa va incurc), voi posta aici un mic tutorial cu ce aveti nevoie pentru un server acasa folosind CentOS 5.5 ori 6+, apache, php, mysql, perl, etc.
    Orice calculator este bun pentru un mic server de teste. Nu voi lua in discutie banda la net, IP Static si altele pe care presupun ca le stiti.
    1. Primul pas este instalarea linuxului CentOS pe calculator. Descarcati o distributie linux CentOS6 sau una mai veche, in functie de ce sistem aveti.
    2. Puteti alege inca din timpul instalarii ce pachete sa fie instalate de linux. Daca bifati Web Server atunci tot ce este necesar pentru un server web va fi instalat ca default, daca aveti un sistem mai vechi si nu aveti nevoie decat de minimum necesar, atunci selectati minimum instalation (dureaza foarte putin si se instaleaza doar strictul necesar, nerecomandat incepatorilor).
    3. Acum, dupa ce linux este instalat, trebuie sa deschidem porturile din rooter, vom avea nevoie de urmatoarele porturi deschise 22, 80, 10000. Deschiderea porturilor se face din interfata de administrare a rooterului, iar in engleza se numeste port forwarding
    4. Dupa instalare trebuie sa opriti IPtables (firewall-ul din linux) , intrucat nu veti avea acces la server decat prin SSH (iar noi intentionam sa instalam Webmin). Pentru aceasta va conectati la server prin SSH, folosind Putty (introduceti IP-ul de retea al serverului in casuta Putty iar la port lasam 22). Ne logam cu userul root si parola aleasa la instalare, apoi dam comanda
      Cod:
      service iptables stop
    in fereastra putty.
    5. Acest pas este numai pentru cei care au ales minimal install, deci aveti o instalare minima si trebuie sa instalati manual ceea ce veti avea nevoie pentru server. Va conectati la server prin SSH folosind Putty si executati urmatoarele comenzi:
    Cod:
    yum install wget 
    yum install httpd
    yum install perl
    yum instal php
    yum install mysql
    5. Acum urmeaza instalarea Webmin:
    va conectati la server prin SSH, executati urmatoarele comenzi:
    Cod:
    cd /home 
    wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.580-1.noarch.rpm
    rpm -U webmin-1.580-1.noarch.rpm
    Va va indica ce sistem de operare aveti, apoi trebuie sa asteptati pana cand va va indica ca acum va puteti conecta la Webmin folosind adresa http://serverip:10000/
    6. Acum ne conectam la Webmin accesand http://serverip:10000/ (daca nu functioneaza deschideti portul 10000 din rooter si inchideti iptables). In Webmin accesam Networking - Linux Firewall si bifam No la Activate at boot sau reset firewall cu defaul pe accept all connections. (nu avem nevoie de firewall din linux intrucat suntem in spatele unui rooter de acasa , care are deja firewall).
    7. Prin Putty ne conectam la server si cream un folder in directorul /home, folder ce va fi folosit ca document root pentru VirtualHosts Apache:
    Cod:
    cd /home
    mkdir testwww 
    cd testwww
    mkdir cgi-bin
    7. Urmeaza configurarea serverului apache. In webmin la Servers dam click pe Apache si click pe Create virtual host. Bifam Specific address si introducem adresa IP de retea a serverului nostru de acasa (192.168.x.x), la port trecem port 80, la document root adaugam /home/testwww (folderul testwww trebuie creat inainte), la Server name introduceti numele serverului, asa cum va fi el accesat prin browser. Daca nu aveti un domeniu cumparat, atunci lasati pe automatic, daca aveti un domeniu cumparat atunci treceti numele domeniului. apoi apasati pe Create now. Pentru a folosi cgi apasati din nou la Servers - Apache si pe VirtualHostul creat anterior, click la CGI Programs si la CGI Directory aliases setati from /cgi-bin to /home/testwww/cgi-bin (folder ce trebuie creat inainte). Tot la virtual hostul creat , la networking and addresses , la casuta Alternate virtual server names introducem www.numedomeniu.tld (pentru ca adresa sa fie accesibila atat cu si fara www. Apasati pe Apply Changes iar Apache se va restarta, aplicand setarile.
    8. Din Webmin, la sectiunea Others - File Manager (trebuie sa aveti Java instalat) navigati in directorul /home/testwww si uplodati un fisier index.thml apoi testati adresa domeniu.tld la voi in browser sa vedeti daca functioneaza.
    PHP si Perl ar trebuie sa e aveti deja instalate, deci scripturi ce necesita PHP vor functiona fara probleme.
    Acest tutorial acopera doar esentialul , daca intampinati probleme lasati un replay aici si va voi ajuta.
    Succes.

Membru Avatarul lui Cojo
    Data înscrierii
    Aug 2011
    Posturi
    65
    Am incercat dar nu-mi iese.
    Am o problema cu apache , cu toate ca am setat pentru virtualhost documentroot la /home/user si am adaugat un fisier index.html acolo, apache nu se uita in acel director.
    Uite error log Apache:
    Cod:
    [error] [client 46.214.131.224] File does not exist: /var/www/html/public_html
    [error] [client 46.214.131.224] Directory index forbidden by Options directive: /var/www/html/
    [error] [client 46.214.131.224] File does not exist: /var/www/html/index.html
    Apache nu citeste directorul setat in virtualhost /home/user ci se uita mereu in directorul pentru serverul default /var/www/html

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •